PRAKTYKI ZAGRANICZNE W TECHNIKUM W STRZELINIE

czyli

JAK POŁĄCZYĆ PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM*)

Praktyki zawodowe są niezbędnym elementem nauki w Technikum. Mogą być one jedną z ciekawszych przygód w Waszym życiu, okazją do poznania nowych ludzi, nawiązania kontaktów – zawodowych i nie tylko, a także niesamowitą szkołą samodzielnego przetrwania w nowych warunkach – bez asekuracji rodziny.

To wszystko jest możliwe dzięki praktykom zagranicznym jakie od 2013 roku realizujemy w naszej szkole. Każdy, kto zdobędzie się na odwagę życia przez kilkanaście dni „na własny rachunek” i umie porozumiewać się w językach obcych może liczyć na otrzymanie przepustki „w świat”. Bez obaw – nikt nie podróżuje sam. Towarzystwo zapewnią kumple z klasy a wszelkie wsparcie – nauczyciele, którzy pojadą razem z Wami.

phoca thumb l dscf8011

W jakich miejscach będziecie „praktykować”? Jest wiele możliwości: przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, czy też centra kształcenia lub szkolenia zawodowego. Nasi uczniowie odbywali na przykład praktyki na budowach i przy utrzymaniu Stadionu Centralnego w Lipsku. Z takim doświadczeniem znacznie łatwiej będzie Wam w przyszłości znaleźć pracę i... przystosować się do niej. O rozwoju językowym, szczególnie o nauce języka specjalistycznego dla danej branży, nie będziemy tu wspominać, gdyż to oczywiste!

 

Gdzie pojedziecie? Dotychczas wyjeżdżaliśmy do Niemiec i Anglii. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym roku szkolnym „poniesie nas” również do Włoch. A potem... kto wie? Nieustannie pracujemy nad nowymi projektami, które zabiorą Was w różne ciekawe zakątki Europy.

phoca thumb l bach 29.03.2014  phoca thumb l stadion redbull 31.03.2014

Jak to wygląda praktycznie? Przykład z Lipska: podczas praktyk macie zapewnione noclegi, bilety miesięczne, jesteście ubezpieczeni i otrzymujecie kieszonkowe :-) . A ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, na deser serwuje się Wam bogaty program kulturalny, w ramach którego poznacie historię i zabytki miasta, które jest absolutnie niesamowite!

IMG 20150428 132228  DSCF2895

Jak to robimy? (trochę o projektach) Bierzemy udział w różnych programach edukacyjnych, na przykład: Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. Program ten miał na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także otwartości na inną kulturę, nauki języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w krajach europejskich. Rok 2013 był ostatnim rokiem realizacji projektu w ramach programu Leonardo da Vinci, który został zastąpiony programem Erasmus +, dzięki któremu wyjeżdżają nasi „budowlańcy” i „mechanicy samochodowi” aby zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności są certyfikaty Europass – Mobilność.

Nauka języka w praktyce, doświadczenie – nie byle jakie! - na rynku pracy, nowe kontakty, czas spędzony w dobrym towarzystwie, próba samodzielności i niezależności... Kogoś jeszcze trzeba przekonywać?

__________________

*) Kto się boi spędzenia kilku tygodni bez Mamy, niech lepiej tego nie czyta.

Partnerzy

toyota logo 01  Xylem lsw  5951 logo 
quick mix logo Auto Centrum silka ytong logo
                           Erasmus            Power logo                 

 

 

 

Zaprzyjaźnione Instytucje

  Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu   Miasto i Gmina Strzelin Powiat Strzeliński 
Ministerstwo Edukacji Narodowej                    Centralna Komisja Egzaminacyjna