Trzy kroki przeciw białaczce!


- W tym zdaniu jest wiele prawdy. Co roku wiele osób w naszej szkole podejmuje przysłowiowe „trzy kroki", aby dołączyć do grona tych, którzy potencjalnie mogą uratować komuś życie.


Od trzech lat, regularnie, chętni uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy naszej szkoły biorą udział w akcji organizowanej z ramienia Fundacji DKMS: „Wspólnie przeciw białaczce". U nas ma ona charakter kolorowej kampanii, która jest dużym, „głośnym" wydarzeniem, przebiegającym w trzech etapach.
Na początku, w pierwszym tygodniu na szkolnych korytarzach pojawiają się plakaty na rzecz propagowania idei zostania potencjalnym dawcą szpiku. Jest ich dużo, są kolorowe i różnorodne; często przygotowane przez naszych uczniów i takie, pozyskane z fundacji. Już na tym etapie można się dowiedzieć o akcji bardzo dużo i zainteresować nią – to jest pierwszy krok.
Drugim krokiem jest wzięcie udziału wszystkich zainteresowanych w spotkaniu z zapraszanym z tej okazji lekarzem, który jeszcze raz wszystko szczegółowo tłumaczy i chętnie odpowiada na pytania. (Czasami bierze też w nim udział faktyczny dawca szpiku, który opowiada o swoich doświadczeniach.) Dzięki tym prelekcjom młodzież nabywa rzetelnej wiedzy o możliwości pomocy chorym na białaczkę i o tym, na czym dokładnie polega bycie „dawcą szpiku". Po spotkaniu tworzy się listę chętnych, którzy chcą zostać potencjalnymi dawcami szpiku/komórek macierzystych (taka możliwość dotyczy tylko osób pełnoletnich, ale czasami na spotkania przychodzą też klasy młodsze, które dzięki temu mają więcej czasu na podjęcie tak ważnych decyzji).
Trzecim, ostatnim krokiem w tej kampanii jest pobranie materiału genetycznego i podpisanie odpowiednich deklaracji. (Na to wyznacza się kolejne dni, aby wszyscy zdeklarowani dobrze jeszcze raz przemyśleli swoją decyzję.) Ludzie, którzy stają się potencjalnymi dawcami, są pełni radości i cichej dumy. Wtedy wszystkim biorącym udział w akcji udziela się wspaniała atmosfera! Ukoronowaniem „wejścia do bazy" jest późniejsze otrzymanie legitymacji DKMS, która potwierdza przyjęcie na siebie tego szlachetnego zobowiązania.
W wyniku tej kampanii prowadzonej w naszej szkole, potencjalnymi dawcami szpiku/komórek macierzystych stało się już kilkadziesiąt osób! Są wśród nich uczniowie, absolwenci, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszyscy, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka!
Czasami wystarczy zrobić trzy kroki, aby uratować komuś życie!


A.D.

Partnerzy

toyota logo 01  Xylem lsw  5951 logo 
quick mix logo Auto Centrum silka ytong logo
                           Erasmus            Power logo                 

 

 

 

Zaprzyjaźnione Instytucje

  Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu   Miasto i Gmina Strzelin Powiat Strzeliński 
Ministerstwo Edukacji Narodowej                    Centralna Komisja Egzaminacyjna