W dniu 11 marca 2014 roku uczniowie z klas I-III technikum informatycznego brali udział w Targach Edukacyjnych CEBIT, które odbywały się w Hanowerze. Wyjazd został zrealizowany w ramach realizacji projektu: „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II”.

CeBIT to jedne z największych na świecie targów poświęconych informatyce, skupujących się wokół oprogramowania i sprzętu komputerowego. Tegoroczna edycja targów zgromadziła ponad 7 milionów gości, a program imprezy obejmował ponad tysiąc konferencji, podczas których wystąpiło ponad sto osobistości, takich jak: Steve Wozniak i Eugene Kaspersky.

Mottem przewodnim tegorocznych targów było hasło Datability, czyli zdolność efektywnego przetwarzania i szybkiego analizowania ogromnych zbiorów danych (Big Data).

Kolejną kluczową kwestią było bezpieczeństwo. Ponad 500 firm pojawiło się na targach CeBIT
z produktami, które mają zwiększyć szeroko pojęte bezpieczeństwo danych.

Oglądając produkty prezentowane na targach poznaliśmy nowe technologie, np. drukarki 3D

Ciekawym rozwiązaniem było również Fiberio, czyli czytnik linii papilarnych w ekranie dotykowym, czy choćby Airwriting, pisanie
w powietrzu. Specjalne oprogramowanie rozpoznaje litery kreślone palcem w powietrzu, choć możemy też z nieco mniejszych rozmachem pisać dłonią po dłoni, czy dowolnym materiale. Może to być powierzchnia stołu, ubranie, czy wreszcie szkolna tablica. Airwriting składa litery w wyrazy, a następnie tworzy z nich kompletne zdania. System na dziś dzień obsługuje 8000 słów w języku angielskim, oferuje korektę i dostosowuje się do indywidualnego stylu pisania.

Poza “poważnymi” naukowymi lub biznesowymi projektami, targi CeBIT  miały też swoje nieco luźniejsze akcenty. Jednym z bohaterów był Roboy – chłopiec-robot zbudowany w Szwajcarii jako platforma badawcza dla relacji człowiek-maszyna. Jego szkielet składa się z modułów wydrukowanych na przemysłowych drukarkach 3D, a system mięśniowy imituje 48 niezależnych silników i siłowników. Humanoidalny robot ma gabaryty dziecka i waży 30 kg. Jest w stanie płynnie się poruszać, reagować na otoczenie i wyrażać zaprogramowane wcześniej emocje.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły cieszyły się również najnowsze technologie zastosowane w komputerach przenośnych i tabletach.

Na tegorocznych targach nie zabrakło też akcentu Polskiego, między innymi zaprezentowała się firma Wilk Elektronik, która jest dystrybutorem pamięci Flash marki Toshiba.

Targi bardzo podobały się uczniom, deklarowali chęć na udział w nich w przyszłym roku.

{phocagallery view=categories|imagecategories=1|imagecategoriessize=0|hidecategories=1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11}

Barbara Markunas

About Author

Leave Comment