Moja dziewczyna ma dzisiaj maturę
Nie ma czasu dla mnie w ogóle
Nie śpi po nocach, strasznie się boi
Szkoda mi dziewczyny mojej …

HURA HURA – DZISIAJ MATURA
MARYNARA i FRYZURA – MATURA
HURA HURA – BRONIEWSKI, STACHURA
MARYNARA i FRYZURA – MATURA

Mój kolega ma dzisiaj maturę
Nie ma czasu na piwo w ogóle
Puchną oczy, w gardle suszy
Szkoda mi tak młodej duszy …

HURA HURA – DZISIAJ MATURA…

Nie matura, a chęć szczera
Zrobi z Ciebie oficera
Warto byś o tym pamiętał
Gdybyś w razie nie zdał

HURA HURA – DZISIAJ MATURA…

Warto byś o tym pamiętał
Gdybyś w razie nie zdał
Warto byś o tym pamiętała
Widząc GENERAŁA

 

Nie tylko Wojciech Wojda, lider i wokalista grupy Farben Lehre, podjął ten temat. O egzaminie dojrzałości śpiewali także: Seweryn Krajewski z Czerwonymi Gitarami (“Już za rok matura”), Mr Zoob (“Byłem wczoraj na prywatce”) i Lady Pank (“Mniej niż zero”). Motyw matury pojawia się w wielu dziełach literackich, a w 2004 roku powstał film (“The Perfect Score”) o tym, jak grupa licealistów postanowiła wykraść testy…

Dlaczego “tyle tego”? Dlaczego nikt nie pisze ani nie śpiewa o “sprawdzianie szóstoklasisty”, “egzaminie gimnazjalnym”, czy “sesji studenckiej”? Jeżeli nawet pojawiły się one w dziełach kultury, to dyskretnie i dość niezauważalnie, bez takiej “petardy”, jak piosenki Krajewskiego, czy Wojdy. Co sprawia, że matura jest uważania za egzamin szczególny?

Mówi się o niej “egzamin dojrzałości”. Czy to znaczy, że każdy absolwent jest – niejako automatycznie – dojrzały, a ci, którym się nie powiodło (lub np. ukończyli szkołę zawodową) mają deficyty w tym względzie? Oczywiście, że nie jest to tak oczywiste! 😉 Wszyscy chyba znamy osoby stanowiące przykład dojrzałości, które matury nigdy nie zdawały, a także kompletnie niedojrzałych maturzystów o wynikach “zbliżonych do setki” (%).

Jednak… coś “jest na rzeczy”. Bo przecież trzeba wykazać się pewnym “ogarnięciem”, żeby dokonać wysiłku opanowania niezbędnej wiedzy i umiejętności, (pomimo tego, że sam proces nauki nie zawsze jest przyjemny a zajęć alternatywnych – znacznie bardziej radosnych – sporo). Należy też, w sposób jasny i logiczny, zaprezentować, co się wie i umie. Kolejny aspekt (niezwykle istotny), to umiejętność opanowania stresu na tyle, żeby z zalanego adrenaliną i kortyzolem mózgu wydłubać niezbędne informacje. A te wszystkie elementy stanowią przecież… właśnie o dojrzałości.

Drodzy Zdający – bądźcie zatem dojrzali!!

 P.S.  … w 2016 roku maturę zdało 80% abiturientów*), w 2015 roku – 74%, w 2014 – tylko 71%, w 2013 – 81%, w 2012 – 80%, w 2011 – 76%, w 2010…

…ale co komu po statystykach, kiedy nie ma jeszcze własnych wyników… 🙂

Trzymam kciuki!!

____

*) Abiturient to uczeń szkoły średniej, którego dopuszczono do matury. Po maturze (o ile ją przejdzie pomyślnie) będzie absolwentem, absolwent bowiem to ktoś, kto ukończył szkołę, uczelnię lub kurs.

Oba słowa są pochodzenia niemieckiego, przy czym drugie, starsze, posłużyło za wzór dla pierwszego.

(źródło: http://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/ABITURIENT-ABSOLWENT;5031648.html )

About Author

Leave Comment