Text Size
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Ślubowanie połączone ze wspomnieniem 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej i 50.rocznicy nadania Technikum w Strzelinie  imienia Bohaterów Westerplatte.

DSC 0071

Piątek, 4 października 2019 roku, zapisał się w kalendarzu ważnych dla naszej Szkoły wydarzeń. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Ceremonia tegorocznego ślubowania wpisała się w miejskie obchody 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej a zarazem 50. rocznicy nadania Technikum w Strzelinie imienia - Bohaterów Westerplatte.

DSC 0084   DSC 0085

Piątkowe wydarzenie miało miejsce w Strzelińskim Ośrodku Kultury. Ze względu na podwójny rocznik – o godzinie 9.00 ślubowali absolwenci gimnazjum, a o 11.00 - absolwenci szkoły podstawowej.  W Uroczystości wzięli udział: uczniowie klas pierwszych, ich rodzice, wychowawcy, Grono Pedagogiczne, Dyrekcja Szkoły oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin - Pani Dorota Pawnuk, będąca zarazem współorganizatorem tej uroczystości, Starosta Powiatu Strzelińskiego – Pan Marek Czerwiński, członkowie Zarządu Powiatu Strzelińskiego, radni Rady Powiatu, Powiatowy Inspektor Oświaty – Pani Małgorzata Stachowiak, Przewodniczący RM – Pan Ireneusz Szałajko, radni Rady Miasta i Gminy Strzelin, przewodniczący Rady Rodziców – Pan Tomasz Misiewicz.

DSC 0093    DSC 0018 

Wybór daty uroczystości był nieprzypadkowy. 80 lat temu dobiegała końca kampania wrześniowa. Stąd też Święto Szkoły wpisało się w kontekst historyczny. Do wydarzeń siedmiu dni bohaterskiej obrony Wybrzeża i jej wpływu na pracę wychowawczą Szkoły noszącej imię Bohaterów Westerplatte nawiązał w swoim wystąpieniu Dyrektor Szkoły Robert Kozuń. Zaznaczył, że należy przypominać młodzieży o tym, czym było Westerplatte i Wojskowa Składnica Tranzytowa. Trzeba kultywować pamięć o wydarzeniach i bohaterach, co też czynimy od 50 lat, odkąd Obrońcy Westerplatte stali się oficjalnie, w trzydziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej, czyli od roku 1969, Patronem naszej Szkoły. Urna z ziemią z Westerplatte  wmurowana w płytę na placu apelowym Szkoły, kwiaty i siedem zniczy płynących każdego roku 1 września, do niedawna spotkania z Obrońcami Westerplatte, lekcje historii na Westerplatte, pod Pocztą Gdańsk i w Muzeum II Wojny Światowej, przystąpienie do Klubu Szkół Westerplatte i udział w Sympozjach, Dni Patrona Szkoły to przywołane przez Dyrektora Szkoły Roberta Kozuń dowody pamięci o bohaterskich Obrońcach Ojczyzny. W trosce o patriotyczne wychowanie szkoła organizuje dla uczniów, przy wsparciu Starostwa Powiatowego i funduszy unijnych, wycieczki na Westerplatte. I za tę  pomoc  Pan Dyrektor podziękował pod koniec swojego wystąpienia.

O ważnej roli i symbolicznym wymiarze Westerplatte mówił Starosta Strzeliński Pan Marek Czerwiński, przywołując słowa Jana Pawła II wypowiedziane 12 czerwca 1987 roku w Gdańsku: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak na Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”. Starosta zaznaczył, że inwestycja w młodzież jest inwestycją dobrze ulokowaną. Widoczny jej  wymiar to wyposażenie pracowni, kursy kwalifikacyjne, wycieczki Gdańsk – Gdynia – Sopot, projekt „Szkoła Zawodowa. Bliżej Rynku Pracy”, stypendia za wyniki w nauce. Dzięki temu rozwijają się nasze gminy, nasz powiat i nasza Ojczyzna.

DSC 0020

Z kolei Burmistrz Pani Dorota Pawnuk podkreśliła, jak ważne zadanie stoi przed pierwszoklasistami – Patron mocno zobowiązuje, w szczególności jako wzór siły, determinacji i wytrwałości.

DSC 0022

Kulminacyjnym momentem  było uroczyste złożenie przez uczniów klas pierwszych przyrzeczeń na Sztandar Szkoły. Tekst ślubowania jest powtarzany już od pięćdziesięciu lat.

Wydarzenia z obrony Wybrzeża stanowiły również temat szkolnego Konkursu na prezentację multimedialną, którego Zwycięzców poznaliśmy w trakcie uroczystości:

I miejsce – Mikołaj Klimków i Karol Jagodziński z  I Tl

II miejsce – Karolina Mojka z  I Tbs,

III miejsce – Kornelia Kowalska z I Tl.

DSC 0025  DSC 0026

Obejrzeliśmy prezentację nagrodzoną pierwszym miejscem.

Miłym wydarzeniem dla dwudziestu pięciu uczniów było wręczenie im przez Starostę, Wicestarostę i Dyrektora Szkoły stypendiów za wyniki w nauce w ramach projektu „Szkolnictwo Zawodowe w Strzelinie. Bliżej Rynku Pracy”.

DSC 0032  DSC 0033  DSC 0039  DSC 0044

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji - długoletniego i zasłużonego nauczyciela naszej Szkoły Pana Jana Zawady oraz Wicedyrektora Pana Jacka Pluty, którzy opowiedzieli o tradycji Szkoły związanej z Patronem, o Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, a także o spotkaniach przed laty z Obrońcami Westerplatte – porucznikiem Leonem Pająki, kapitanem Zdzisławem Kręgielskim, czy majorem Ignacym Skowronem.

DSC 0106

Całości uroczystości dopełnił montaż słowno – muzyczny pt.: „Rok pokoju, rok wojny”, przygotowany przez naszych uczniów pod kierunkiem nauczycieli historii: Pani Bernadetty Osolińskiej i Pani Barbary Przyszlak. Program wzbogacony o fragmenty filmów dokumentalnych pozwolił zobrazować i unaocznić wydarzenia z początku II wojny światowej. Poetycka refleksja i piosenki patriotyczne w wykonaniu naszych uczniów: Natalii, Adama, Szymona, Kingi zbudowały niepowtarzalny klimat tegorocznego wielkiego Święta Szkoły.

DSC 0109   DSC 0047  DSC 0112   DSC 0115   DSC 0129   DSC 0142

Beata Dąbrowska

Partnerzy

toyota logo 01  Xylem lsw  5951 logo 
quick mix logo Auto Centrum silka ytong logo
                           Erasmus            Power logo