Text Size
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Niech płynie pieśń w szeroki świat

i głosi pokoleniom,

że wyrastamy z ojczyzny tej,

która nie gubi bohaterów…

Hymn Klubu Szkół Westerplatte

 

 

Upamiętniliśmy, po raz kolejny, Bohaterskich Obrońców Westerplatte. Czas listopadowej zadumy sprzyjał temu, by wybrać się na wrocławski cmentarz „Skowronią Górę”, na którym spoczywa legionista, uczestnik legendarnej, siedmiodniowej obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej z września 1939 roku – Teodor Wiatr (1913 – 1973).

DSC 0067

Wiązanka kwiatów i znicz, złożone przez delegację naszej szkoły na mogile Westerplatczyka, to zewnętrzny znak pamięci, a jednocześnie przypieczętowanie udziału w ogólnopolskim projekcie „Znicz dla westerplatczyka”, adresowanym do szkół w całej Polsce, a w szczególności do tych, którym patronują Bohaterowie z września 1939 roku i w pobliżu których znajdują się cmentarze z mogiłami westerplatczyków.

DSC 0051

 

DSC 0070

Założeniem wspomnianej akcji, zainicjowanej przez Klub Szkół Westerplatte i Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku, jest „podtrzymywanie pamięci o tych, którzy odeszli, a którzy tak mocno zapisali się w historii naszego kraju”. To kolejne przedsięwzięcie służące ocaleniu od zapomnienia Żołnierzy z Westerplatte. Przypomnijmy, we wrześniu 2016 roku oficjalna delegacja naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym wzięła udział w uroczystości odsłonięcia Znaku Pamięci na grobie westerplatczyka - Teodora Wiatra. Umieszczono wówczas na mogile miniaturowy odlew krzyża, wzorowany na krzyżach - pomnikach poległych na Westerplatte, co stanowi symbol oddania im honorów, upamiętnienia i szacunku dla Nich.

Bohaterowie Westerplatte już od ponad pięćdziesięciu lat patronują Technikum w Strzelinie. W roku 1969, w trzydziestą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, nasza szkoła oficjalnie otrzymała imię Bohaterów Westerplatte. Przez pół wieku nieprzerwanie kultywuje pamięć o wydarzeniach i bohaterach września 1939 roku. Świadczy o tym między innymi urna z ziemią z Westerplatte wmurowana w płytę na placu apelowym szkoły, na której każdego roku 1 września płonie siedem zniczy, czy też przystąpienie do Klubu Szkół Westerplatte, udział w Sympozjach, a także tablica pamiątkowa w holu głównym szkoły z imionami i nazwiskami poległych na Westerplatte. Zaglądając do kronik szkoły, znajdziemy relacje ze spotkań z Obrońcami Westerplatte – porucznikiem Leonem Pająkiem, kapitanem Zdzisławem Kręgielskim, czy majorem Ignacym Skowronem. Jeszcze do niedawna uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczkach i lekcjach historii na Westerplatte, a w szkole przygotowywano uroczyste obchody Dni Patrona Szkoły.

Dziś, ze względu na okoliczności, zmieniła się forma świętowania, ale wciąż żywa pozostaje pamięć o Bohaterach z Westerplatte. Podtrzymywanie jej to wspólne zadanie nauczycieli i uczniów, element patriotycznego wychowania wpisany w program wychowawczy szkoły. By czas nie zaćmił i niepamięć, wyrażamy naszą pamięć o historii, w tym duchu kształtując młodzież, wszak Naród, który o przeszłości swej pamięta, ma przyszłość.

Beata Dąbrowska

Partnerzy

toyota logo 01  Xylem lsw  5951 logo 
quick mix logo Auto Centrum silka ytong logo
                           Erasmus            Power logo