Text Size
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Bartłomiej Nowak finalistą

Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra

„My, Polacy – My, Dolnoślązacy”

Zwieńczony sukcesem został udział Bartłomieja Nowaka z klasy 4 Tl w Dolnośląskim Konkursie Literackim o Laur Złotego Pióra „My, Polacy – My, Dolnoślązacy”. Bartłomiej został bowiem finalistą tegorocznej, XVII edycji wspomnianego Konkursu, którego Organizatorami są Liceum Salezjańskie we Wrocławiu przy Zespole Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu oraz Redakcja Wrocławskiego Gościa Niedzielnego, zaś współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS). Mecenat sprawował profesor Jan Miodek. Konkurs objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka, Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego ks. Józefa Kupnego, Biskupa Świdnickiego ks. Marka Mendyka, Biskupa Legnickiego ks. Andrzeja Siemieniewskiego, Inspektora Św. Jana Bosko we Wrocławiu ks. Jarosława Pizonia i prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewa Ładzińskiego.

DSC 2782

 

Zadanie konkursowe polegało na napisaniu pracy literackiej na jeden z zaproponowanych przez organizatorów tematów. Punktem wyjścia do rozważań były myśli Św. Jana Pawła II oraz Olgi Tokarczuk.

Pierwszy temat, wymagający stworzenia wizji przyszłości, brzmiał: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. (św. Jan Paweł II). Patrząc na dzisiejszy świat, jak go widzisz za 10-100 lat? Jaka będzie Polska?

Natomiast drugi temat był spojrzeniem w przeszłość, na to, co minione: Jak twierdzi Olga Tokarczuk: „Coś co się wydarza, a nie zostanie opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Historia, którą chcesz „ocalić od zapomnienia” i przekazać ją innym.

Bartłomiej, pod kierunkiem P. Beaty Dąbrowskiej, napisał pracę na pierwszy temat. Jak przyznaje, samej pracy nie pisał długo. „Pomysł na pracę przyszedł od razu. Usiadłem i po prostu napisałem” – dodaje nasz Finalista.

2 grudnia br. w pięknych wnętrzach auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala, w czasie której wręczono dyplomy i nagrody Zwycięzcom tegorocznej edycji. W spotkaniu, oprócz uczestników Konkursu, udziałwzięli przedstawiciele władz, duchowieństwa, samorządów, instytucji, patronów honorowych, jurorzy, a także nauczyciele – opiekunowie Konkursu. W czasie ponaddwugodzinnej gali wysłuchaliśmy przemówień zaproszonych gości oraz podsumowania XVII edycji wygłoszonego przez Panią profesor Elżbietę Warulik – przewodniczącą jury, która podkreśliła, że poziom prac konkursowych był bardzo wysoki a w wypowiedziach młodych ludzi – uczniów dolnośląskich szkół - można dostrzec bogactwo myśli, wrażliwość i umiejętność wnikliwej obserwacji świata 
Dodajmy, tegoroczną galę uświetnił niezapomniany koncert Marcina Stycznia z zespołem. 

DSC 2798

Na koniec wczytajmy się w obszerne fragmenty nagrodzonej pracy Bartłomieja:

Przenieśmy się w czasie. Zobaczmy, co przyniesie przyszłość. Budzi nas wschodzące słońce za oknami naszego pokoju. Patrzysz na wyświetlacz telefonu. Data oznajmia nam, że jest rok dwa tysiące pięćdziesiąty. Jesteś zdziwiony, ale o to właśnie chodziło. Myślę, że czas sprawdzić, jak wygląda świat. Co widzisz? Czy jest lepiej? A może wręcz przeciwnie? Nie wiem, czy się ze mną zgodzisz, ale ja jestem oczarowany. Tutaj jest pięknie.

Zobacz, nasz świat jest wspaniałym miejscem do życia. Każdy z nas w końcu czuje się bezpiecznie w swoim kraju. Nikt nie opuszcza ojczyzny w pogoni za lepszym życiem. Wszyscy żyjemy w zgodzie. A podziały? Nie istnieją. Popatrz, nasza ojczyzna, Polska. Tutaj wszyscy dbamy o siebie nawzajem i wspieramy się w trudnych chwilach. Każdy człowiek ma prawo do swojego zdania, decydowania, jak ma wyglądać jego przyszłość.

Polska i wszystkie inne kraje świata nareszcie są tym, czym od początku powinny być. Szacunek, równość, zgoda i współpraca. Piękne wartości, o które wszyscy powinniśmy dbać.

Czas wracać do teraźniejszości. Widzisz już, prawda? Nasz świat, nasza ojczyzna mogą być piękne. Jednak, to nie jest takie proste. Potrzebne są konkretne działania, zdecydowanie, odwaga i wytrwałość. Myślę, że warto zacząć od nas samych. Uwierz, że nawet małe gesty, małe zmiany w końcu doprowadzą do wielkich czynów, które miejmy nadzieję uczynią nasz świat lepszym. Pamiętaj, bądź odważny. Nie bój się krętych dróg.

Idź pod prąd. Nie poddawaj się, kiedy zauważysz przeszkodę. Wytrwałość to klucz do wielkich zmian. Ty też jesteś ważny. Uwierz, że ma to sens. Twoje działania mają moc.

Wykorzystaj to! Trzymam za ciebie kciuki!

Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.

(św. Jan Paweł II)

Bartłomieju! Dziękujemy! Gratulujemy! Życzymy kolejnych sukcesów!

Beata Dąbrowska

Partnerzy

toyota logo 01  Xylem lsw  5951 logo 
quick mix logo Auto Centrum silka ytong logo
                           Erasmus            Power logo