teatr 1

Żaden teatr nie wystawił jeszcze „Dziadów” w całości, bez skreśleń, tak, żeby wybrzmiały wszystkie monologi i dialogi, które napisał Adam Mickiewicz. Stało się to po raz pierwszy w Teatrze Polskim we Wrocławiu –„ Dziady” w reżyserii Michała Zadary zabrzmiały w całej pełni.

teatr 1

W „Dziadów części III” w roli Konrada wystąpił Bartosz Porczyk, a Księdza Piotra – Mariusz Kiljan. Na scenie mogliśmy zobaczyć niemal cały, wielopokoleniowy zespół Teatru Polskiego. Na potrzeby spektaklu w teatralnych pracowniach krawieckich powstało ponad sto kostiumów z epoki, w tym mundury urzędnicze, wojskowe i suknie wieczorowe.

teatr 2 teatr 3

Nie ma więc wątpliwości, że oglądając spektakl bez skrótów, braliśmy udział w wydarzeniu historycznym i wyjątkowym. Dlatego też cieszę się, że mogłam być w gronie osób, które brały udział w tym święcie. A uczta była niewątpliwie intelektualna, trawała pięć i pół godziny!
A teraz oddaję głos moim uczniom…

Ola Misiewicz: „Byłam bardzo podekscytowana, gdyż w rolę głównego bohatera-Konrada wcielił się Bartosz Porczyk. Wcześniej podziwałam go w spektaklu „Smycz”, na który też zabrała nas pani Agnieszka Świrska. Dlatego też najbardziej moją uwagę przykuła “Wielka Improwizacja”. Została ona zinterpretowana w bardzo ciekawy sposób i dostarczyła widzowi wiele emocji. To, w jaki sposób Bartosz Porczyk wypowiadał się, śpiewał i starał przekazać informacje zawarte w dramacie, było naprawdę niesamowite i wzruszające. Pomimo tego, iż utwór Mickiewicza jest trudny w odbiorze dla młodzieży, to oglądając przedstawienie, można lepiej zrozumieć większość wątków. Po pięciu ciężkich, ale jakże wartościowych godzinach, wróciliśmy szczęśliwi i wyedukowani do domu. Wszyscy byliśmy zachwyceni i mamy nadzieję, iż jeszcze tam wrócimy. Pani nam to obiecała.”

teatr 4

Klaudia Haniszewska: ”Aby zrozumieć ten utwór, należy całkowicie oddać się spektaklowi. Osobiście przedstawienie bardzo mi się podobało, choć nie ukrywam, że na początku sceptycznie podchodziłam do oglądania takich sztuk. Jednak przedstawienie polecam wszystkim, bo skłania do przemyśleń.”

Natalia Kozinkiewicz: “Sztuka bardzo mi się podobała, ponieważ wiernie oddała mickiewiczowski tekst. Mogliśmy się o tym przekonać, bo jesteśmy świeżo po omawianiu tej lektury. A pamięć aktorów była zniewalająca.”

teatr 5
Dominika Dressler: “Sztuka bardzo mi się podobała. Największe wrażenie zrobiła na mnie >Wielka Improwizacja<. Mile zaskoczyła mnie obecność znanych aktorów z seriali.”
Martyna Mimochód:” W czasie podróży do teatru myślałam, że „Dziady” będą nieciekawe. W drodze powrotnej zmieniłam zdanie co do wyjazdów do teatru. Polecam wszystkim!”
Aleksandra Cygan:” Szczególnie podobały mi się kostiumy, które były odzwierciedleniem tamtych czasów, a muzyka i scenografia dopełniały całość.”

teatr 6

Anna Szczepańska: “Sztuka wywołała we mnie bardzo różne emocje- od smutku po radość. Przedstawienie zmusza do refleksji nad życiem.”

teatr 7

Jowita Ciaramudzińska: “Urzekła mnie gra aktorska. Chętnie obejrzałabym ją ponownie. Cieszę się, że wraz z Sarą i Markiem mogliśmy wejść na scenę i dać kwiaty ulubionym aktorom. Było to niesamowite przeżycie, na długo zostanie w mojej pamięci.”

Anna Bezdzietna: “W żadnym innym miejscu nie spędzisz ponad pięciu godzin w ogromnej grupie eleganckich ludzi za jedyne 30 zł… Choć dwie pierwsze godziny nie były dla mnie zbyt porywające, zwłaszcza >Wielka Improwizacja<,to jednak jestem pod wrażeniem, jak wiele tekstu aktor nauczył sie na pamięć. Spektakl porwał mnie dopiero od scen u senatora. Wtedy akcja stała się płynna i dynamiczna. Piękne stroje aktorów dopełniły całości. Im bliżej było końca spektaklu, tym bardziej stawał się ciekawszy. Wychodząc, żałowałam, że akcja nie była dłuższa.”

Nie mogę przytoczyć odczuć trzydziestu uczniów, którzy brali udział w spektaklu. Wszystkie były w podobnym tonie. A ja, nauczycielka jezyka polskiego, bardzo cieszę się, że od wieli lat udaje mi się zainteresować moich uczniów teatrem.
Sztuki w Teatrze Polskim we Wrocławiu grane są z reguły po lekcjach o godz. 19. Półtorej godziny wcześniej trzeba wyjechać. Ta sztuka trwała pięć i pół godziny…Możecie policzyć sobie, o której dotarliśmy do domów…

teatr 8

Za każdym razem jestem z Was- moi teatromani- bardzo dumna, bo ubiorem, kulturą osobistą i wrażliwością wyróżniacie się wśród innych.

A uczta intelektualna nie jest wcale prosta, bo wymaga od odbiorcy wysiłku…Biorą w niej udział tylko wyjątkowe osoby…Wy tacy jesteście!

 

 

Agnieszka Świrska 🙂

About Author

Leave Comment