DSCF2808

Po wakacyjnej przerwie Koło Miłośników Motoryzacji – Motocykli i Samochodów  wznowiło swoją działalność !

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w Technikum w Strzelinie, uczniowie wznowili działalność szkolnego koła motoryzacyjnego – Koła Miłośników Motocykli i Samochodów. Do szkolnego koła należą uczniowie z różnych klas i kierunków kształcenia nie tylko o profilu samochodowym-  uczniowie klas budowlanych czy też informatycznych.

Wg inicjatorów, głównym celem koła jest pogłębienie wiedzy i umiejętności z zakresu motorowerów, motocykli i samochodów. Doskonalenie umiejętności jazdy w oparciu o przepisy kodeksu ruchu  drogowego oraz rozwijanie i utrwalanie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. W ramach zajęć uczniowie poznają historię motoryzacji, techniki kierowania, kultury i właściwego zachowania się na drodze w ruchu samochodowym.

Działalność koła motoryzacyjnego bardzo dobrze wpływa również na wyniki nauczania. Uczniowie biorący czynny udział w zajęciach koła, osiągają od paru lat 100% wynik zdawalności egzaminu zawodowego w części praktycznej.DSCF2808

Uczniowie uczestniczą w konkursach szkolnych  oraz reprezentują szkołę w konkursach motoryzacyjnych na szczeblu wojewódzkim. Zdobywają tam pierwsze i czołowe miejsca. Za osiągane wyniki otrzymują cenne nagrody ufundowane min przez takie firmy jak Mann, Toyota, Bosch Serwis  Statkiewicz.

Oprócz zajęć typowo motoryzacyjnych uczniowie zrzeszeni w kole zaproponowali realizację w roku szkolnym 2015/2016 takich zagadnień jak: udzielanie pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych, omawianie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz kultury w ruchu drogowym i ruchu pieszych.

Warto dodać, że w ubiegłych latach szkolnych uczniowie wraz z nauczycielami zbudowali od podstaw pojazd – buggy, w którym jako jednostkę napędową wykorzystali silnik samochodu marki suzuki. Konstrukcja pojazdu została wykonana z rur i zespawana w szkolnej pracowni. Pozostałe podzespoły takie jak układ elektryczny, mechanizmy przeniesienia napędu zostały pozyskane ze złomowiska samochodów. Wiele elementów zostało wykonanych od podstaw min. elementy zawieszenia. Niektóre elementy takie jak np. opony do jazdy terenowej zostały zakupione. Obecnie pojazd służy, jako pomoc dydaktyczna. Doskonale spełnia formę pomocy, gdyż nie został on obudowany, a wszystkie mechanizmy samochodowe są widoczne i dostępne.

Dodatkowo klub wykorzystuje trzy pojazdy zwane gokardami. Są to pojazdy, w których niejeden kierowca rajdowy rozpoczynał swoją karierę sportową.

Ciekawostką jest to, że opiekunowie koła w ubiegłym roku szkolnym pozyskali zabytkowe motocykle. Motocykl marki Ural z koszem (z boczną przyczepką) z roku 1968 i motocykl marki Dniepr K 750, również z bocznym koszem. Rok produkcji tego motocykla to rok 1970 r, Motocykl ten został zbudowany wg wzoru motocykla BMW, a oba pojazdy dotarły do strzelińskiego Technikum z terenu Ukrainy.

O potrzebie działalności koła może świadczyć coraz liczniejsza grupa uczniów dojeżdżających do szkoły skuterami, motocyklami oraz własnymi samochodami.

Wszyscy ci uczniowie w ramach działalności klubu posiadają możliwość konserwacji, diagnostyki, regulacji oraz drobnych napraw własnych pojazdów pod nadzorem nauczycieli.

Szkoła udostępnia posiadane pomoce dydaktyczne, narzędzia i urządzenia diagnostyczne.

Zajęcia odbywają się pod nadzorem nauczycieli z uprawnieniami diagnostów motocyklowych i samochodowych w bardzo dobrych warunkach i bogatym wyposażeniu pod względem narzędzi jak i specjalistycznego oprzyrządowania.

About Author

Leave Comment