6 lutego Ksiądz Rafał Cyfka, dyrektor Biur Regionalnych Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not), spotkał się z młodzieżą naszej szkoły, by opowiedzieć o prześladowaniach za wiarę i męczeństwie współczesnych chrześcijan.

Nazara, tak określani są chrześcijanie w Niniwie, muszą przyjąć islam, a chcąc pozostać w tym miejscu, są zobowiązani płacić dżizję – 4 tysiące dolarów od rodziny miesięcznie, w przeciwnym razie muszą opuścić to miejsce. W tej samej Niniwie, w której chrześcijanie żyli od I wieku, dziś dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego niszczą chrześcijańskie kościoły, cmentarze. W Mosulu za 15 dolarów można było kupić kobietę chrześcijankę jako nałożnicę. Rodzice siedmioletniej dziewczynki uprowadzonej przez islamistów, nękanej i w efekcie zamordowanej, proponują oprawcom duże pieniądze za życie dziecka – słyszą: Nie chcemy waszych pieniędzy, chcemy, aby pękły wam serca. Dwudziestu jeden młodych mężczyzn, chrześcijan koptyjskich, zostaje zamordowanych 16 lutego 2015 roku nad Morzem Śródziemnym (tzw. mord rytualny) a egzekucję nagrano. Łamanie kości, wybijanie zębów, obcinanie powiek. Porywanie katolickich księży i zmuszanie ich do przejścia na islam, by pokazać, że chrześcijaństwo jest nieprawdziwe. To zaledwie kilka niezwykle poruszających przykładów męczeństwa współczesnych chrześcijan, o których opowiedział ks. Rafał Cyfka, wyjaśniając przy tym rozumienie kluczowego pojęcia. „Męczeństwo” – w świcie islamu oznacza śmierć w walce dla sprawy Allaha, zaś w chrześcijaństwie odebranie wierzącemu życia tylko dlatego, że wierzy w Chrystusa.
Syria, Irak, północne stany Nigerii, Mosul, Niniwa i w wiele innych miejsc na świecie. W 116 krajach świata dziś łamie się wolność religijną. Represje, dyskryminowanie, prześladowania, czyli działania w złej intencji motywowane wrogością na tle religijnym. Jednak to nie religia, lecz jej wypaczenie, czyli fundamentalizm i ekstermizm odpowiadają za zło dziejące się na świecie. A w szerszym kontekście również polityka i wojny o pieniądze, o hegemonię, o ropę, o interesy. Jak podają niechlubne statystki, od 30 roku do 2015 roku na świecie zostało zamordowanych za wiarę 70 milionów chrześcijan, a w samym tylko XX wieku – 45 milionów. Jest to nadal aktualny problem i przedmiot szczególnej troski Kościoła, wzywającego do pomocy prześladowanym chrześcijanom i do modlitwy za nich. Taki też wydźwięk miało zakończenie spotkania. Ksiądz Rafał Cyfka wskazał na palącą potrzebę modlitwy, która nawet w najtrudniejszych momentach życia człowieka może czynić cuda. Na potwierdzenie przywołał jakże wymowny fragment Dziejów Apostolskich (Dz 12, 5 – 8), pokazujący, że już u zarania chrześcijaństwa potęga modlitw Kościoła zanoszonych za prześladowanych czyniła cuda, kruszyła pęta niewoli i wyprowadzała z więzienia.
Dzięki trwającemu blisko godzinę wykładowi wzbogaconemu o wizualizację omawianych zagadnień dowiedzieliśmy się, z jakimi problemami borykają się dziś chrześcijanie w różnych rejonach świata, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce, jak wymyślne stosuje się wobec nich tortury oraz jak wielkie zagrożenie stanowi wypaczenie religii.

 

Beata Dąbrowska

About Author

Leave Comment