Konkurs „Mistrz Ortografii 2015” rozstrzygnięty.

Po raz dziesiąty Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie

we współpracy z Powiatowym Centrum Dydaktyki w Strzelinie zorganizowało Powiatowy Konkurs Ortograficzny.

     10 grudnia br. dobiegła końca tegoroczna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Dodajmy, edycja jubileuszowa, gdyż konkurs ten organizowany jest od dziesięciu lat i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów szkół średnich naszego Powiatu. Należy przebrnąć przez gąszcz zawiłości ortograficznych i interpunkcyjnych – najpierw w etapie klasowym, a potem w etapie szkolnym, by wreszcie dostać się na najwyższy, powiatowy, szczebel Konkursu. Każdy z uczestników musi udowodnić swoją znajomość reguł i wyjątków polskiej pisowni, w praktyce, oczywiście, pisząc ze słuchu tekst dyktanda.

     Do ścisłego finału walki o tytuł „Mistrza Ortografii” przystąpiło w bieżącym roku szesnastu uczniów reprezentujących następujące szkoły: Liceum Ogólnokształcące w Strzelinie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Uczestników Konkursu powitała wicedyrektor CKZiU w Strzelinie pani Elżbieta Zielińska, która życzyła wszystkim połamania pióra i zdobycia tytułu „Mistrza Ortografii 2015”. Tekst dyktanda dla złotej szesnastki okazał się nie lada wyzwaniem, bowiem nasycony był licznymi pułapkami ortograficznymi. Chuda chabeta, wuj Helmut z Kartuz, quasi – nauka czy liście rzewieni to tylko kilka przykładów wyjętych z tekstu dyktanda.Ku zdumieniu samych zainteresowanych i ku uciesze ich polonistów, zadanie wykonano zadowalająco.  Bezkonkurencyjna w bieżącym roku okazała się Daria Rataj z IV TE2 CKZiU w Strzelinie, która zajęła pierwsze miejsce i zdobyła tytuł „Mistrza Ortografii 2015”. Tuż za nią na podium znaleźli się: na miejscu drugim: Sylwester Kuśmierczyk z IV Ti CKZiU w Strzelinie i na miejscu trzecim: ex aequo – Klaudia Nowakowska z Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie i Natalia Kozinkiewicz z II Te CKZiU w Strzelinie – ubiegłoroczna zdobywczyni tytułu „Mistrza Ortografii”.

{phocagallery view=category|categoryid=57|limitstart=0|limitcount=5|bgcolor=#ffff99|bordercolor=#ff3300}

Galeria konkursu

     Dzięki hojności sponsorów laureatom wręczono atrakcyjne nagrody i dyplomy. A dokonał tego Dyrektor CKZiU w Strzelinie, Robert Kozuń, który wyraził słowa uznania dla Zwycięzców, a także podziękował nauczycielom polonistom za ideę propagowania wśród uczniów piękna i poprawności językowej oraz przygotowanie uczniów i przeprowadzenie konkursu.

Zwycięzcom gratulujemy i już zapraszamy do kolejnej edycji Konkursu za rok.

Beata Dąbrowska

About Author

Leave Comment