WP 001018

 

 

22 września 2016 r. na wrocławskim cmentarzu „ Skowronia Góra” odbyła się uroczystość poświęcona legioniście, obrońcy Westrplatte Teodorowi Wiatrowi. W niezwykłej chwili – odsłonięcia Znaku Pamięci na grobie legionisty, uczestniczyły delegacje trzech szkół, które są członkami Klubu Szkół Westerplatte: Szkoły Podstawowej nr 5 z Dzierżoniowa, która zoorganizowała całą uroczystość, a także szkoły Podstawowej nr 36 z Wrocławia oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ze Strzelina.

WP 001018

Naszą szkołę reprezentowali : pani wicedyrektor mgr Elzbieta Zielińska, samorząd szkolny wraz z opiekunem p. D. Symonowicz , oraz nauczyciel historii p. B. Osolińska. Przy grobie obeny był również poczet sztandarowy naszej szkoły.

WP 001008

Wszystkich przybyłych na cmentarzu we Wrocławiu przywitała pani dyrektor SP nr 5 z Dzierżonowa Urszula Skoczek. Pani dyrektor przybliżyła sylwetkę legionisty – Teodora Wiatra. Przed grobem uczestnika obrony Westerplatte obecni byli również członkowie jego najbliższej rodziny, w tym prawnuk legionisty – Patryk Litke, który jest uczniem naszej szkoły. Warta honorowa pełniona była przez członków GRH 58 pułku piechoty z Dzierżoniowa.Poświęcenia Znaku Pamięci dokonał prałat Zygmunt Kokoszka, proboszcz dzierżoniowskiej parafii.

WP 001013

Wszystkie delegacje, w tym przedstawiciele samorządu szkolnego z naszej szkoły złożyły wiązankę kwiatów na grobie Westerplatyczyka.

WP 001015

Znaki Pamięci mają kształ niewielkiego krzyża, wzorowanego na krzyżach – pomnikach, znajdujących się na terenie cmentarzyska Westerplatte, są symbolem, umieszczanym na grobach Westerplatczyków. Inicjatorem tych akcji są członkowie Klubu Szkół Westerplatte.
A o to sylwetka naszego legionisty:

Teodor Wiatr

Legionista Teodor Wiatr urodził się 7 maja 1915 r. w Desznie, koło Kielc. W latach 1938 – 1939 odbywał służbę wojskową w 4 pułku piechoty Legionów w Kielcach. 5 kwietnia 1939 r. trafił na Westerplatte. Kielecką zmianą dowodził wówczas porucznik Leon Pająk. W dniu wybuchu wojny- 1 września 1939r. Teodor Wiatr znalazł się w 40-osobowym składzie koszar. Uczestniczył w legendarnej, siedmiodniowej, obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Po 7 września 1939r. legionista trafił do niewoli, gdzie dostał się do Stalagu I A, w Prusach Wschodnich. Wrócił z niewoli – a po II wojnie światowej, w 1947 r. zamieszkał na Dolnym Śląsku, w Sienicach koło Łagiewnik. Zmarł w 1973r. w Kłodzku, jego ciało obecnie spoczywa na cmentarzu „Skowronia Góra” we Wrocławiu.

About Author

Leave Comment