phoca thumb l dscf8011

PRAKTYKI ZAGRANICZNE W TECHNIKUM W STRZELINIE

czyli

JAK POŁĄCZYĆ PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM*)

Praktyki zawodowe są niezbędnym elementem nauki w Technikum. Mogą być one jedną z ciekawszych przygód w Waszym życiu, okazją do poznania nowych ludzi, nawiązania kontaktów – zawodowych i nie tylko, a także niesamowitą szkołą samodzielnego przetrwania w nowych warunkach – bez asekuracji rodziny.

To wszystko jest możliwe dzięki praktykom zagranicznym jakie od 2013 roku realizujemy w naszej szkole. Każdy, kto zdobędzie się na odwagę życia przez kilkanaście dni „na własny rachunek” i umie porozumiewać się w językach obcych może liczyć na otrzymanie przepustki „w świat”. Bez obaw – nikt nie podróżuje sam. Towarzystwo zapewnią kumple z klasy a wszelkie wsparcie – nauczyciele, którzy pojadą razem z Wami.

phoca thumb l dscf8011

W jakich miejscach będziecie „praktykować”? Jest wiele możliwości: przedsiębiorstwa, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, czy też centra kształcenia lub szkolenia zawodowego. Nasi uczniowie odbywali na przykład praktyki na budowach i przy utrzymaniu Stadionu Centralnego w Lipsku. Z takim doświadczeniem znacznie łatwiej będzie Wam w przyszłości znaleźć pracę i… przystosować się do niej. O rozwoju językowym, szczególnie o nauce języka specjalistycznego dla danej branży, nie będziemy tu wspominać, gdyż to oczywiste!

 

Gdzie pojedziecie? Dotychczas wyjeżdżaliśmy do Niemiec i Anglii. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym roku szkolnym „poniesie nas” również do Włoch. A potem… kto wie? Nieustannie pracujemy nad nowymi projektami, które zabiorą Was w różne ciekawe zakątki Europy.

phoca thumb l bach 29.03.2014  phoca thumb l stadion redbull 31.03.2014

Jak to wygląda praktycznie? Przykład z Lipska: podczas praktyk macie zapewnione noclegi, bilety miesięczne, jesteście ubezpieczeni i otrzymujecie kieszonkowe 🙂 . A ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, na deser serwuje się Wam bogaty program kulturalny, w ramach którego poznacie historię i zabytki miasta, które jest absolutnie niesamowite!

IMG 20150428 132228  DSCF2895

Jak to robimy? (trochę o projektach) Bierzemy udział w różnych programach edukacyjnych, na przykład: Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. Program ten miał na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także otwartości na inną kulturę, nauki języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w krajach europejskich. Rok 2013 był ostatnim rokiem realizacji projektu w ramach programu Leonardo da Vinci, który został zastąpiony programem Erasmus +, dzięki któremu wyjeżdżają nasi „budowlańcy” i „mechanicy samochodowi” aby zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Potwierdzeniem zdobytych umiejętności są certyfikaty Europass – Mobilność.

Nauka języka w praktyce, doświadczenie – nie byle jakie! – na rynku pracy, nowe kontakty, czas spędzony w dobrym towarzystwie, próba samodzielności i niezależności… Kogoś jeszcze trzeba przekonywać?

__________________

*) Kto się boi spędzenia kilku tygodni bez Mamy, niech lepiej tego nie czyta.

About Author

Leave Comment