Zaraz po rekrutacji kandydatów biorących udział w projekcie pt. „Międzynarodowe praktyki zawodowe drogą do europejskiego rynku pracy” wyjechało na staż zawodowy do Lipska oraz do Bolonii, w terminie od 09.01.2017 r. do 09.02.2017 r. , aż 40 uczniów! Wszystko w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Projekt „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” jest realizowany w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).
W praktyce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji realizując projekt ze środków PO WER dofinansowała projekty, które przeszły pozytywnie procedurę selekcji: ocenę formalną i merytoryczną w programie Erasmus+ Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, Akcja 1 Mobilność edukacyjna w konkursie w latach 2015 i 2016, ale nie zostały zaakceptowane do realizacji ze względu na wyczerpanie środków finansowych na ten cel (lista rezerwowa). Dofinansowanie wniosków z konkursu 2016 jest drugą edycją działania w ramach realizowanego przez FRSE projektu PO WER.
LIPSK
Praktyki w Lipsku odbywali uczniowie kształcący się w zawodach: technik budownictwa (9 osób), technik logistyk (5 osób) i technik pojazdów samochodowych (9 osób). Wszystkim zostały wybrane bardzo ciekawe miejsca praktyk odpowiadające zawodom.
W trakcie odbywania praktyki w Lipsku, młodzież realizowała program kulturalny, który obejmował wiele atrakcji. Już w pierwszym tygodniu pobytu uczniowie otrzymali zaproszenie na koncert noworoczny w Instytucie Polskim, a po paru dniach kolejne wspólne wyjście, tym razem do kina. Dzięki praktykantom, którzy pracowali na stadionie Red Bull Arena, grupa miała możliwość oglądać z trybun mecze Bundesligi. Z pewnością dużo wrażeń sprawiło zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz wyprawa do przepięknego ZOO. W drugiej połowie pobytu młodzież wybrała się do Völkerschlachtdenkmal, czyli Pomnika Bitwy Narodów – najwyższej budowli pomnikowej Europy. Nie można zapomnieć o zwiedzaniu Muzeum Historii Współczesnych Niemiec. A na zakończenie pobytu „wisienka na torcie” – kosmiczna fabryka BMW, w której można było na własne oczy zobaczyć jak z olbrzymiego zwoju blachy powstaje gotowy model samochodu. Czy można chcieć więcej?!
Swoimi wrażeniami po powrocie z praktyk podzielili się nasi uczniowie, oto co powiedzieli:
Wiktoria Oleksów kl. II Tb:
„Byłam na praktyce w Lipsku jako jedyna dziewczyna z budowlanki. Pracowałam w domu opieki dla osób starszych wraz z kolegą. Wykonywałam różne prace remontowe. Poza tym, mogliśmy spróbować także potraw kuchni niemieckiej, ponieważ dostawaliśmy obiady na stołówce. Opiekunowie byli bardzo mili, bez problemu można było się z nimi porozumieć, ponieważ mówili powoli i wyraźnie. Wyjazd na praktyki to fajna przygoda, na pewno zapamiętam ją na długi czas.”
Bartosz Michniewicz III Tps:
„Na początku, kiedy pojawiła się możliwość wyjazdu do Lipska wahałem się, czy miesięczna rozłąka z domem nie będzie zbyt długa, lecz jak się okazało, na koniec praktyk nie chciałem już stamtąd wracać. Sprawa wsparcia finansowego o którym była mowa także mnie martwiła, ale w tym przypadku nie byłem zawiedziony, gdyż fundusze w pełni wystarczyły na wydatki na miejscu. Odnalezienie się w mieście było niesamowicie łatwe, dostaliśmy przejrzystą mapę linii komunikacji miejskiej i według niej poruszaliśmy się, czy do zakładów pracy, czy też do sklepów. Zakwaterowanie było na wysokim poziomie, wszak nie był to „hotel pięciogwiazdkowy”, ale byłem mile zaskoczony. Pracownicy i pracodawcy byli bardzo sympatyczni i nie było dla nich problemem, jeśli czegoś nie rozumieliśmy, chętnie służyli pomocą. Jeśli miałbym taką możliwość to z pewnością pojechałbym do Lipska po raz drugi.”
Kamil Zasłucki III Tps :
„Zanim pojechaliśmy na praktyki do Niemiec, mieliśmy mieszane uczucia. Jednocześnie chcieliśmy poznać ten kraj, oraz odbyć praktykę w niemieckim warsztacie, a z drugiej strony, obawialiśmy się barier językowych. Gdy znaleźliśmy się na miejscu, to pierwszego dnia mieliśmy okazję zwiedzać najciekawsze miejsca w Lipsku. Już wtedy zaczęliśmy rozmawiać z mieszkańcami miasta i okazało się, że można było z nimi przeprowadzić rozmowę, także w języku angielskim, który nam był bliższy aniżeli język niemiecki. Nie inaczej było w warsztacie do którego trafiliśmy, komunikowaliśmy się w języku angielskim. Tutejsi Niemcy byli dla nas mili, wykonywaliśmy zadania, którym mogliśmy sprostać oraz z którymi zapoznali nas przełożeni. Dużo się nauczyliśmy będąc w Lipsku, dodatkowo mieliśmy możliwość zwiedzania miasta, możliwość rozmawiania z tamtejszą ludnością oraz poznania wielu kultur. Będę miło wspominał ten czas, oraz zachęcał do brania udziału w tym projekcie.”
Bolonia
Praktyki we Włoszech odbyło 17 uczniów kształcących się w zawodach: technik informatyk (6 osób), technik logistyk (6 osób) i technik ekonomista (5 osób).
Podczas pobytu w Bolonii realizowany był również program kulturalny, uczniowie w weekendy mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem ciekawych miejsc. Pierwsza wycieczka była do Florencji. Uczestnicy zobaczyli najbardziej znane miejsca w tym mieście – katedrę Santa Maria del Fiore z jej czerwoną kopułą dominującą nad dachami Florencji, dzwonnicę Giotta, Baptysterium San Giovanni z Drzwiami do Raju, Plac i Pałac Signoria, Bazylikę Santa Croce z 276 grobowcami znanych Włochów (Dantego, Michała Anioła, Galileusza, Machiavellego) oraz najstarszy most we Florencji – Most Złotników.
Kolejny weekend to zwiedzanie Wenecji. Uczestnicy zwiedzili miasto słynące z karnawału i festiwalu filmowego. Podczas pobytu w Wenecji zobaczyli: Bazylikę i Plac św. Marka, Synagogę, Most Westchnień, Most Rialto oraz wieżę zegarową. Od przewodnika dowiedzieli się również wielu ciekawostek na temat życia w Wenecji.
Nasi praktykanci ocenili praktyki bardzo pozytywnie, oto co powiedzieli:
Angelika Rzymska kl. II Te :
„Włochy to kraj pełen ulicznych pokus pociągających do zboczenia z drogi (…)”
Słowa Zygmunta III Wazy doskonale oddają klimat tego pięknego kraju pełnego niesamowitych zabytków, miłych ludzi i smacznych potraw.
Siedemnastu uczniów (3TL, 3TI, 2TE) odbywających miesięczne praktyki w Bolonii miało okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Pod opieką p. Zarzyczańskiej, p. Barzak, p. Górnickiej zwiedziliśmy Florencję i Wenecję.
Jednak głównym celem było odbycie praktyk zawodowych. Tak więc mieliśmy okazję podszkolić nasze dotychczasowe umiejętności i język angielski, nauczyć się nowych rzeczy. Zintegrowaliśmy się, poznaliśmy nowych ludzi i posmakowaliśmy życia za granicą.
Z całą pewnością na zawsze zapamiętamy tę jedyną w swoim rodzaju przygodę.”
Uczniowie kl. III Tl:
„W terminie od 16.01.2017 do 09.02.2017 odbyły się w Bolonii praktyki zawodowe dla logistyków ze środków unijnych. Pozwoliło to na rozwinięcie naszych umiejętności językowych, jak i zawodowych. Poznaliśmy funkcjonowanie zachodnich firm oraz kulturę i obyczaje panujące we Włoszech . W czasie tego wyjazdu zwiedziliśmy dwa przepiękne miasta: Florencję i miasto na wodzie, czyli Wenecję. Poznaliśmy historię tych miast z przewodnikiem, który zdradził nam mnóstwo ciekawostek na temat zabytków i kultury tego kraju. Przez cały miesiąc musieliśmy nauczyć się samodzielności i wykonywania podstawowych czynności takich jak: pranie, gotowanie, sprzątanie. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności, więc oceniamy praktyki pozytywnie i polecamy każdemu kto jeszcze się waha.”