Uczniowskie Mini Projekty Badawcze

 

350 zgłoszonych projektów z całego województwa dolnośląskiego, 164 wybranych do realizacji. 10 projektów z branży budowlanej w tym 3 realizowane w Naszej Szkole.

Czy mamy jakiekolwiek szanse? Tak. Nie sądźcie, że jesteście gorsi! 

Do Technikum w CKZiU w Strzelinie chodzi bardzo zdolna młodzież! Dzięki uczestnictwu w Uczniowskim Mini Projekcie Badawczym mieli możliwość wykazania się wiedzą
i umiejętnościami z branży budowlanej. Rywalizacja między technikami budownictwa ze szkół z całego Dolnego Śląska była zacięta. Na początku było 19 projektów z branży budowlanej,  do końcowej obrony zakwalifikowano 10 w tym 3 z naszej szkoły. Większość tematów projektowych dotyczyła kwalifikacji murarsko-tynkarskiej. W dniu 25.03.2015 r. odbyła się ich publiczna obrona w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu na Wydziale Budownictwa, w której uczestniczyli uczniowie z promowanych szkół, ich opiekunowie oraz komisja w składzie: trzech Profesorów i przedstawiciela CiZ-u z Wałbrzycha. Wszystkie projekty były innowacyjne i na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, ale nasze okazały się najlepsze J. Przed wyjazdem młodzież bardzo bała się wystąpień, pytań i reakcji publiczności, ale ich obawy były nieuzasadnione. Dwa zespoły z 3 zdobyły podium. „Zmiażdżyliśmy” konkurencję z Jeleniej Góry, Zgorzelca, Legnicy, Wołowa, Złotoryi i innych większych miast dolnośląskich. Na I miejscu uplasował się projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego a na III projekt związany z układami rolkowymi w elewacjach ceglanych, natomiast izolacje ścian północnych zdobyły miejsce IV. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że mają szansę na największe uznanie.

Laureatami najwyższej pozycji byli: Roksana Stukus z kl. III Tb, Sara Boulaaba z klasy IV Tb oraz Damian Pawliszyn z kl. IV Tb. W drużynie, która zajęła III miejsce byli: Martyna Mituła z kl. III Tb, Tomasz Nadrowski z kl. II Tb oraz najmłodszy uczestnik Patryk Stachoń z kl. I Tb. Krok od podium stanął Mateusz Szyszkowski z kl. III Tb. Projekt zabezpieczenia przeciwpowodziowego wywołał wśród wszystkich uczestników publicznej obrony wielki aplauz, temat do dyskusji i uznanie. W kuluarach podczas poczęstunku mówiono, że jest najciekawszym projektem i powinno się go jak najszybciej opatentować. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo szczęśliwi, podekscytowani, dumni i chętni na dalsze wyzwania.

 

 

Miejsce I – Projekt nr 1: „Zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Krawężnik samo-wynurzalny”

 Sara Boulaaba i Damian Pawliszyn z kl. IV Tb oraz Roksana Stukus z kl. III Tb;

  

Miejsce III – Projekt nr 2: „Układy rolkowe w murach z cegły na przykładzie elewacji budynku szkolnego CKZiU w Strzelinie”

 Martyna Mituła z kl. III Tb, Tomasz Nadrowski z kl. II Tb oraz Patryk Stachoń z kl. I Tb

  

Miejsce IV – Projekt nr 3: badania kontynuowane – „Izolacja ścian północnych budynków”

 Mateusz Szyszkowski z kl. III Tb

W kwietniu czeka budowlańców kolejne wyzwanie – Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Etap szkolny już za nimi, teraz eliminacje okręgowe w Zielonej Górze. Wezmą w niej udział trzy projekty po jednym z kategorii: pomysł ekologiczny, pomysł techniczny i pomoc dydaktyczna. Młodzież jest chętna ponownie podbić Warszawę, jak miało to miejsce w 2013 r. Trzymajcie za Nich mocno kciuki, bo stawka jest wysoka – zwolnienie z części egzaminu zawodowego i indeks na wybraną uczelnię. 

 

opiekun projektów dr inż. arch. Joanna Zator-Skórska

 

About Author

Leave Comment