Staliśmy się „przystankiem” dla Busa!

               Dnia 24 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły znowu powitaliśmy Karola Lewandowskiego, jednego z podróżników w ekipy „Busem przez Świat”. Tym samym podróżnik spełnił obietnicę złożoną młodzieży rok wcześniej, że jak tylko powróci z kolejnej wyprawy, na pewno nas odwiedzi – słowa dotrzymał. To była jego druga wizyta w naszej szkole i Ci, którzy mieli szczęście być na poprzedniej, wiązali z nią duże nadzieje. Nie zawiedli się – było jak poprzednio – bardzo ciekawie!

Tym razem, ze względu na osoby, które na spotkaniu były po raz pierwszy, nasz gość swoje wystąpienie podzielił na dwie części.

W pierwszej powrócił do opowiedzenia zainteresowanym skąd wziął się pomysł podróżowania po świecie starym busem i jak udało się go zrealizować oraz o najciekawszych wydarzeniach z odbytych wypraw po Europie Zachodniej, Wschodniej i Ameryce. Uczniowie z zapartym tchem słuchali o przygodach i sytuacjach jak z filmów, gdy ekipa busa została okradziona, pomyłkowo wzięta za bandę przemytników narkotyków czy znalazła się na polu minowym. Barwne opowieści Karola ilustrowane przepięknymi zdjęciami z podróży, robiły na zgromadzonych wielkie wrażenie i sprawiały, że wszyscy słuchali z zapartym tchem.

W drugiej części spotkania nasz gość mówił już głównie o Australii, skąd właśnie powróciła ekipa (Bus jeszcze nie wrócił. Płynie do kraju na jednym z wielkich statków transportowych!). Ilustrując swoje opowiadanie, podróżnik prezentował zdjęcia z wyprawy i fragmenty filmów. Obraz Australii, który powstał w wyniku tego opowiadania był fascynujący. Młodzież dowiedziała się m.in. o istnieniu i funkcjonowaniu podziemnych miast, o rozległych połaciach ziemi, gdzie przy pustych drogach można „znaleźć” porzucone, czasami całkiem nowe auta, o kopalniach opali i złota oraz codziennym życiu ludzi i zwyczajach niezwykłych zwierzętach. To było bardzo ciekawe.

               Na koniec spotkania, opowiadający zachęcał zgromadzonych, aby łatwo nie porzucali swoich marzeń, ale konsekwentnie dążyli do ich realizacji. Przekonywał, że zwiedzanie świata bez wielkich pieniędzy jest możliwe i nie warto wydawać ich na komercyjne wyjazdy turystyczne, jeżeli naprawdę chce się coś ciekawego zobaczyć, przeżyć i poznać.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania, nasz gość jeszcze jakiś czas rozmawiał z młodzieżą, która spontanicznie zgromadziła się wokół niego. Zadawała mu wiele pytań i chętnie dzieliła się swoimi planami i marzeniami o wielkich podróżach.

Zgodnie przyznano, że czas spędzony można śmiało nazwać spotkaniem z naprawdę ciekawym człowiekiem! Karol, już tradycyjnie został zaproszony, aby nas odwiedził za rok. Ciekawe, skąd wtedy wróci…

Spotkaniu towarzyszyła wystawa pn.: „Szlaki turystyczne”, zawierała ona najważniejsze informacje o oznaczeniach i kolorach szlaków, a także opis najciekawszych szlaków Europy – przygotowana została z myślą o „zaostrzenia apetytu” na podróżowanie i podania niezbędnej wiedzy „w pigułce”. Całość przygotowała p. A. Dębowska                  

About Author

Leave Comment