28 września, w poniedziałek, rozpoczął się w CKZiU w Strzelinie Tydzień Głośnego Czytania. Akcja potrwa do piątku, 2 października, i przebiega pod hasłem: „Czytanie uskrzydla!” Organizatorem wydarzenia jest biblioteka szkolna. Cel przedsięwzięcia to zachęcanie do czytania, głośnego w szczególności, dbałość o piękno i kulturę słowa oraz promowanie literatury.

W akcję może włączyć się każdy ze szkolnej społeczności – zarówno uczniowie, nauczyciele, jak  i pracownicy szkoły. Wystarczy wybrany przez siebie tekst literacki czytać kilka minut w czasie zajęć lub… na przerwie. Możemy przeczytać fragment ulubionej powieści lub opowiadania, ulubiony wiersz lub fragment dramatu; lekturę szkolną lub tekst spoza kanonu; literaturę polską lub powszechną, współczesną lub dawną; dzieło zaliczane do kategorii arcydzieł lub kicz; literaturę zawierającą obrazowanie mimetyczne lub kreacyjne. Najważniejsze: czytajmy! I pamiętajmy też, by utrwalić te chwile na fotografii.

O korzyściach płynących z czytania przypomina nam plakat promujący nasze wydarzenie: „Czytanie uczy języka i myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację,poszerza wiedzę i ułatwia naukę,pomaga osiągnąć sukces w życiu,rozwija wyobraźnię,wspiera rozwój psychiczny,buduje wieź emocjonalną”. Słowem – czytanie jest zajęciem przyjemnym i pożytecznym. A według Cycerona:

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,

odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”.

Beata Dąbrowska

About Author

Leave Comment