Czytanie 1

Tydzień przełomu września i października w naszej Szkole upłynął pod znakiem głośnego czytania, któremu przyświecało hasło: „Czytanie uskrzydla”. Warto wspomnieć, że w tym czasie, dokładnie 29 września, w kalendarzu świąt nietypowych, jest obchodzony Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku, upamiętniający jednocześnie rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym „Kto mi dał skrzydła” (o Janie Kochanowskim), „Szewczyk Dratewka” i wiele innych.

Organizatorem przedsięwzięcia Tygodnia Głośnego Czytania była biblioteka szkolna. W akcję włączyli się uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły oraz nauczyciele i nauczyciele bibliotekarze. Do wspólnego, głośnego, czytania wybrano lektury obowiązkowe, poezję i prozę z podręcznika, a także teksty spoza kanonu. Czytających w tym czasie można było spotkać wszędzie – w klasie na lekcji języka polskiego, w czytelni, a nawet w pracowniach zajęć praktycznych. Okazuje się, że wspólna lektura przynosi wiele korzyści – tym, którzy czytają, i tym, którzy słuchają. Czytanie: pozwala na chwilę oderwać się od smartfonu, jest alternatywą dla cyfrowych form spędzania wolnego czasu, rozwija wyobraźnię, angażuje emocje, buduje więzi, uczy uważnego słuchania, i, co ważne, powoduje, że nawet dobrze znane teksty odkrywamy na nowo. Słowem – „dodaje skrzydeł”. Jak czytaliśmy? Zapraszamy do galerii (opatrzonej subiektywnym komentarzem)!

Czytanie 1

Zasłuchani, gdy czyta nauczyciel i wychowawca…

Czytanie 21

Gdy słysząc “podaj cegłę”‘ podajesz ksiązkę…

Czytanie 3

Czytamy „Pieśń nad Pieśniami” z podziałem na dwa chóry – Oblubieńca i Oblubienicę

Czytanie 4

Gdy jesteś w klasie maturalnej i każą ci przeczytać „Ferdydurke”, a ty już na korytarzu zastanawiasz się nad wymową tytułu i co Gombrowicz miał na myśli, pisząc „Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba!”…

Czytanie 5

Gdy czytając „Bolimowo”, myślisz zrazu „Soplicowo”!…

Czytanie 6

Gdy chcesz chwile wspólnego czytania zatrzymać na dłużej…

Beata Dąbrowska

About Author

Leave Comment