DSC 0274

15 marca 2017 r. w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy odbył się III Ogólnopolski Konkurs „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – eliminacje dolnośląskie. Wzięły w nim udział trzy uczennice z CKZiU w Strzelinie – Emilia Kondracka, Aleksandra Rozpędowska oraz Weronika Zarzycka. Dwie z nich zajęły zaszczytne miejsca na podium: II Weronika Zarzycka, natomiast III Emilia Kondracka.

DSC 0274

Laureatka II miejsca Weronika Zarzycka odbiera nagrodę z rąk organizatorów.

 

DSC 0270

Laureatka III miejsca Emilia Kondracka odbiera nagrodę z rąk organizatorów.

Weronika tak przedstawia swoje wrażenia z konkursu:

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Brali w nim udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Musieliśmy przygotować dwa utwory – fragment prozy oraz wiersz. Czasu na przygotowanie się do występu było niewiele, bo zaledwie kilka dni, gdyż informacja o przeglądzie dotarła do szkoły bardzo późno. Aby wybrać tekst, który chciałam zaprezentować, przeczytałam kilka książek. Były one bardzo poruszające i każdy ich fragment wydawał się bardzo istotny, dlatego bardzo ciężko było mi się zdecydować na jeden, konkretny. W podjęciu decyzji pomogła mi moja polonistka pani Agnieszka Świrska i wybrałyśmy tekst z książki pt.: „Serca niezgasłe – wspomnienia więźniarek z Ravensbrück” – relację Stefanii Czubówny oraz wiersz „Kołysanka” Grażyny Chrostowskiej. Komisji najwyraźniej spodobał się mój występ, gdyż zajęłam II miejsce i tym samym będę reprezentować Dolny Śląsk na etapie ogólnopolskim, co jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Uważam, że tego typu konkursy są bardzo potrzebne m.in. dlatego, że dzięki nim możemy głosić to, co było, a dzięki nam pamięć o tych dzielnych i wspaniałych kobietach nigdy nie zgaśnie.

DSC 0317

(od lewej stoją) Pani Bożena Kaczmarczyk-n-l j.polskiego, Emilia Kondracka, Weronika Zarzycka i przedstawiciel IPN Marek Gadowicz.


Gala finałowa odbędzie się 6 kwietnia 2017 r. w Rudzie Śląskiej. Trzymamy kciuki!

About Author

Leave Comment