Ślubowanie połączone ze wspomnieniem 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej i 50.rocznicy nadania Technikum w Strzelinie imienia Bohaterów Westerplatte.
Piątek, 4 października 2019 roku, zapisał się w kalendarzu ważnych dla naszej Szkoły wydarzeń. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie. Ceremonia tegorocznego ślubowania wpisała się w miejskie obchody 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej a zarazem 50. rocznicy nadania Technikum w Strzelinie imienia – Bohaterów Westerplatte.
Piątkowe wydarzenie miało miejsce w Strzelińskim Ośrodku Kultury. Ze względu na podwójny rocznik – o godzinie 9.00 ślubowali absolwenci gimnazjum, a o 11.00 – absolwenci szkoły podstawowej. W Uroczystości wzięli udział: uczniowie klas pierwszych, ich rodzice, wychowawcy, Grono Pedagogiczne, Dyrekcja Szkoły oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin – Pani Dorota Pawnuk, będąca zarazem współorganizatorem tej uroczystości, Starosta Powiatu Strzelińskiego – Pan Marek Czerwiński, członkowie Zarządu Powiatu Strzelińskiego, radni Rady Powiatu, Powiatowy Inspektor Oświaty – Pani Małgorzata Stachowiak, Przewodniczący RM – Pan Ireneusz Szałajko, radni Rady Miasta i Gminy Strzelin, przewodniczący Rady Rodziców – Pan Tomasz Misiewicz.
Wybór daty uroczystości był nieprzypadkowy. 80 lat temu dobiegała końca kampania wrześniowa. Stąd też Święto Szkoły wpisało się w kontekst historyczny. Do wydarzeń siedmiu dni bohaterskiej obrony Wybrzeża i jej wpływu na pracę wychowawczą Szkoły noszącej imię Bohaterów Westerplatte nawiązał w swoim wystąpieniu Dyrektor Szkoły Robert Kozuń. Zaznaczył, że należy przypominać młodzieży o tym, czym było Westerplatte i Wojskowa Składnica Tranzytowa. Trzeba kultywować pamięć o wydarzeniach i bohaterach, co też czynimy od 50 lat, odkąd Obrońcy Westerplatte stali się oficjalnie, w trzydziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej, czyli od roku 1969, Patronem naszej Szkoły. Urna z ziemią z Westerplatte wmurowana w płytę na placu apelowym Szkoły, kwiaty i siedem zniczy płynących każdego roku 1 września, do niedawna spotkania z Obrońcami Westerplatte, lekcje historii na Westerplatte, pod Pocztą Gdańsk i w Muzeum II Wojny Światowej, przystąpienie do Klubu Szkół Westerplatte i udział w Sympozjach, Dni Patrona Szkoły to przywołane przez Dyrektora Szkoły Roberta Kozuń dowody pamięci o bohaterskich Obrońcach Ojczyzny. W trosce o patriotyczne wychowanie szkoła organizuje dla uczniów, przy wsparciu Starostwa Powiatowego i funduszy unijnych, wycieczki na Westerplatte. I za tę pomoc Pan Dyrektor podziękował pod koniec swojego wystąpienia.
O ważnej roli i symbolicznym wymiarze Westerplatte mówił Starosta Strzeliński Pan Marek Czerwiński, przywołując słowa Jana Pawła II wypowiedziane 12 czerwca 1987 roku w Gdańsku: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak na Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”. Starosta zaznaczył, że inwestycja w młodzież jest inwestycją dobrze ulokowaną. Widoczny jej wymiar to wyposażenie pracowni, kursy kwalifikacyjne, wycieczki Gdańsk – Gdynia – Sopot, projekt „Szkoła Zawodowa. Bliżej Rynku Pracy”, stypendia za wyniki w nauce. Dzięki temu rozwijają się nasze gminy, nasz powiat i nasza Ojczyzna.
Z kolei Burmistrz Pani Dorota Pawnuk podkreśliła, jak ważne zadanie stoi przed pierwszoklasistami – Patron mocno zobowiązuje, w szczególności jako wzór siły, determinacji i wytrwałości.
Kulminacyjnym momentem było uroczyste złożenie przez uczniów klas pierwszych przyrzeczeń na Sztandar Szkoły. Tekst ślubowania jest powtarzany już od pięćdziesięciu lat.
Wydarzenia z obrony Wybrzeża stanowiły również temat szkolnego Konkursu na prezentację multimedialną, którego Zwycięzców poznaliśmy w trakcie uroczystości:
I miejsce – Mikołaj Klimków i Karol Jagodziński z I Tl
II miejsce – Karolina Mojka z I Tbs,
III miejsce – Kornelia Kowalska z I Tl.
Obejrzeliśmy prezentację nagrodzoną pierwszym miejscem.
Miłym wydarzeniem dla dwudziestu pięciu uczniów było wręczenie im przez Starostę, Wicestarostę i Dyrektora Szkoły stypendiów za wyniki w nauce w ramach projektu „Szkolnictwo Zawodowe w Strzelinie. Bliżej Rynku Pracy”.
Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji – długoletniego i zasłużonego nauczyciela naszej Szkoły Pana Jana Zawady oraz Wicedyrektora Pana Jacka Pluty, którzy opowiedzieli o tradycji Szkoły związanej z Patronem, o Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte, a także o spotkaniach przed laty z Obrońcami Westerplatte – porucznikiem Leonem Pająki, kapitanem Zdzisławem Kręgielskim, czy majorem Ignacym Skowronem.
Całości uroczystości dopełnił montaż słowno – muzyczny pt.: „Rok pokoju, rok wojny”, przygotowany przez naszych uczniów pod kierunkiem nauczycieli historii: Pani Bernadetty Osolińskiej i Pani Barbary Przyszlak. Program wzbogacony o fragmenty filmów dokumentalnych pozwolił zobrazować i unaocznić wydarzenia z początku II wojny światowej. Poetycka refleksja i piosenki patriotyczne w wykonaniu naszych uczniów: Natalii, Adama, Szymona, Kingi zbudowały niepowtarzalny klimat tegorocznego wielkiego Święta Szkoły.
Beata Dąbrowska