wyc roben

Dnia 6 czerwca 2017r. uczniowie klas 1Tb i 2Tb uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do firmy Röben w Środzie Śląskiej.

Dziś firma Röben posiada kilkanaście zakładów produkcyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych, z czego trzy zlokalizowane są w Polsce. Ponad 150 lat doświadczenia i wysoka jakość produktów sprawia, że Röben znajduje się w ścisłej czołówce producentów ceramiki budowlanej. Oferta obejmuje przeszło 1500 produktów ceramicznych. W fabryce w Środzie Śląskiej produkowana jest cegła klinkierowa (MELBOURNE, CANBERRA, ADELAJDA) oraz dachówka ceramiczna (MONZAPLUS, BORNHOLM, PIEMONT). Fabryka składa się z 3 zakładów (klinkierni i 2 dachówczarni) oraz kopalni gliny.

wyc roben

Wycieczkę rozpoczęliśmy od instruktażu BHP i krótkiego wprowadzenia o historii zakładu przeprowadzonego przez p. Mirosława Skórę. Oto kilka ciekawostek: rocznie z zakładu wyjeżdża 40 mln. cegieł, 80 mln. dachówek; dziennie od 70 do 100 ciężarówek z w.w. materiałami w Polskę i na Europę; fabryka mieści się na terenie o pow. 40 ha; zakłady posiadają najnowocześniejszy park maszynowy z Japonii i Włoch; firma oferuje całe systemy dachowe dzięki współpracy z podwykonawcami (Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. K.); w klinkierni znajduje się piec i suszarnia o długościach 170 m; wypalanie cegieł odbywa się w temper. 1000ºC przy pomocy gazu ziemnego; do suszenia wykorzystuje się ciepło odzyskiwane z pieca (70-100ºC); do pieca wjeżdża 47 wózków piecowych na każdym z nich znajduje się ok. 2200 cegieł; wypał załadunku trwa 2 doby; piec w dachówczarni jest jeszcze dłuższy i wynosi 220 m; sama hala dachówczarni jest wielkości 2,5 ha; ciekawym budynkiem był dołownik do przechowywania masy produkcyjnej – miał długość 160 m i głębokość 10 m; angoba, którą pokrywane są wyroby przed wypałem, to uszlachetniona kolorowa glinka; część maszyny, z której wychodzi uformowana cegła (masa plastyczna z gliny) – to ustnik; formy do wykonywania dachówek są gipsowe; i wiele, wiele innych informacji, których nie możemy zdradzić 😉
Uczniom najbardziej podobała się dachówczarnia, maszyny wyciskające/formujące dachówki, roboty układające dachówki na wózki i maszyny sprawdzające jakość każdej dachówki (z młoteczkiem). Ciekawym doświadczeniem było nie tylko widzieć cały proces produkcyjny ale również dotknąć półproduktów w postaci jeszcze plastycznej, przed suszeniem.

Opiekunowie: Joanna Zator-Skórska i Leszek Gil

About Author

Leave Comment