01

Drogi Gimazjalisto, słynne motto epoki oświecenia brzmiało: “Uczyć, bawiąc”.

Zapraszamy Cię zatem do zabawy i zapoznania się z tym, co proponujemy Ci, abyś mógł w sposób łatwy i przyjemny zdobyć wiedzę i umiejętności. Wszak nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, dlatego też wycieczki szkolne są ważnym elementem naszej pracy. To wspaniała forma poznawania naszego kraju, historii, ciekawych miejsc, a także czas na poznanie siebie…

          01      2

                                                Wycieczka na Ślęzę                                                                        Kraków

 

3

Oświęcim – Brzezinka

 

Z nami zwiedzisz stolicę Polski i inne miasta państw europejskich.
Często odwiedzamy pobliską Pragę, ponieważ to miasto setek wież, wpisane na listę UNESCO i jedno z najpiękniejszych miast świata. Praga, to stolica o wielu twarzach z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne – romantyczna i tętniąca życiem, stara i nowa, ale jest to również miasto kosmopolityczne, przywykłe do obcokrajowców.
Czas ją poznać!

 4      5

 

Paryż to miasto, do którego na pewno chcielibyśmy powrócić jeszcze raz i jeszcze raz…Wielokulturowość to coś, czego nie możemy poznać w naszym kraju. Poza tym zabytki, malarstwo, czy też grób światowej sławy pianisty-Polaka Fryderyka Chopina. To miejce, w którym przebywali nasi rodacy w czasie Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym, m.in. Adam Mickiewicz (w Paryżu napisał znaną już Tobie epopeję „Pan Tadeusz”) i Juliusz Słowacki.

 6 

Luwr

7

Sorbona

8

Rejs statkiem po Sekwanie

9

Cmentarz Père-Lachaise – grób Fryderyka Chopina

Byliśmy także w Brukseli – stolica Unii Europejskiej, stolica Królestwa Belgii, jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego. Widzieliśmy instytucje Unii Europejskiej: Parlament Europejski i Komisje Europejskie, NATO. Bruksela jest także ważnym ośrodkiem handlowym, bankowo-finansowym i kulturalno-naukowym Belgii.

 10

Dzień zwiedzania zakończyliśmy symbolem Brukseli – Atomium. Ten olbrzymi model molekuły żelaza został zbudowany z okazji wystawy EXPO. Model ma 110 m wysokości, wewnątrz kul mieści się muzeum i restauracja. Z najwyższej z nich można obejrzeć rozległą panoramę okolicy.

 11

 

Muzea to miejsca, które z nami zwiedzisz także. Zobaczysz wytwory sztuki na przestrzeni dziejów. Cisza i ten charakterystyczny zapach-tam czas się zatrzymał…

Wycieczki do kina i teatru są najczęstszą formą, w której będziesz uczestniczył. Szkoła kładzie duzy nacisk na edukację filmową i teatralną, ponieważ są to teksty kultury, które będziesz mógł wykorzystać na maturze z języka polskiego. Dlatego też często będziesz brał udział w tychże wydarzeniach.

Wiosna to czas, w którym uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach integracyjnych i wychowawczych przy wspólnym – klasowym ognisku. Pobliski las, wzgórza strzelińskie zachęcają do realizacji zajęć wychowawczych na łonie przyrody. Pieczemy kiełbaski, śmiejemy się i poznajemy. Na pewno nowy wychowawca zabierze Ciebie i Twoją nową klasę na taką wycieczkę.

My nauczyciele wiemy, że musicie się poznać i spędzć czas po za murami szkoły i szkolnymi klasami. Często właśnie wtedy rodzą się nowe przyjaźnie. Chcemy także Was bliżej poznać i porozmawiać, nie tylko o szkole, ale także o życiu.
Musisz wiedzieć, że naszą wieloletnią (ponad trzydziestoletnią) tradycją są wycieczki do Trójmiasta: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Najważniejszym punktem każdej wycieczki jest zwiedzanie Westerplatte. To ważne miejsce dla historii Polski i dla nas – Westerplatczyków.

 12

13

Pomnik Obrońców Wybrzeża

14

15

Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności

Później zwiedzamy Hel, plażę, wspaniałe sopockie molo, a wieczorem w Gdańsku-Oliwie wsłuchujemy się w przepiękny koncert muzyki organowej. A kiedy już jesteśmy na drugim końcu kraju, zwiedzamy również Malbork – średniowieczną twierdzę wzniesioną przez Krzyżaków oraz Toruń – miasto Mikołaja Kopernika.

 DSC 0156

Toruń – pod pomnikiem Mikołaja Kopernika

17   18

                                                            Pieczenie pierników w Muzeum Piernika

 

WYCIECZKI ZAWODOZNAWCZE
Ważnym elementem kształcenia zawodowego są wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy. Nasi nauczyciele uczący różnych zawodów, organizują wycieczki według branż. Jako przykład możemy wskazać bardzo ciekawe wycieczki (szczególnie dla chłopców) do światowego koncernu produkującego samochody Marki Toyota w Wałbrzychu i Jelczu – Laskowicach. To tutaj będziesz mógł poznać, jak powstaje serce samochodu – silnik. Natomiast w Gliwicach Twoi starsi koledzy widzieli, jak od postaw montowane są samochody marki Opel.
Z kolei przyszli budowlańcy w firmach produkujących materiały budowlane poznają najnowsze technologie stosowane w budownictwie. Będziesz miał możliwość doskonalenia swoich umiejetności w ośrodkach szkoleniowych firm budowlanych.

 20

Budowlanka na Politechnice Wrocławskiej

Bardzo ciekawymi wycieczkami są wycieczki na targi motoryzacji w Poznaniu. Poznajemy tam najnowsze modele samochodów, których jeszcze nie zobaczymy na naszych drogach. Każdy samochód jest lśniący, błyszczący i o miłym zapachu. I rzecz bardzo ciekawa – każdy piękny samochód prezentują równie piękne hostessy :-).
Dzięki uprzejmości dyrekcji miejscowych zakładów pracy będziesz mógł zapoznać się z lokalnymi firmami. Poznasz nowoczesne przedsiębiorstwa od środka oraz profile produkcji, stanowiska pracy. Wkrótce staną sie one Twoim miejscem pracy.

 

Bardzo ciekawą formą zajęć są praktyki zawodowe po za granicami naszego kraju.
Podczas trzech lub czterotygodniowych praktyk zawodowych, m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, będziesz szkolił się w swoim zawodzie. A po skończonych zajęciach zwiedzisz miasto i okolicę. Dodatkowymi wartościami zagranicznych praktyk jest doskonalenie umiejętności językowych oraz uczenie się samodzielności, bo rodzice zostali w domu.

21 22

23

                                              Lipsk – praktyka klas technikum budownictwa i pojazdów samochodowych

Istnieje takie powiedzenie, że lepiej raz coś zobaczyć niż dziesięć razy o tym przeczytać. Gwarantujemy Ci mnóstwo wrażeń i przeżyć. Wycieczki to przede wszystkim wspaniałe lekcje: historii, wiedzy o społeczeństwie,kultury, literatury, połączone z humorem i miłą atmosferą.

A może Ty zaproponujesz jakieś ciekawe miejsce? Czekamy na Ciebie…

 

Agnieszka Świrska
RK

About Author

Leave Comment